Tore Renberg

Człowiek, który pokochał Yngvego

Jest styczeń 1990 roku. Jarle Klepp ma 17 lat i uczy się w liceum w Stavanger, małym mieście w zachodniej Norwegii. W jego życiu liczą się rock, seks i polityka. Razem z najlepszym kumplem gra w kapeli punkowej, ma świetną dziewczynę, chodzi w czarnym płaszczu i arafatce, a do tego cały czas stara się wyróżnić z tłumu. Wszystko zmienia się, gdy w jego szkole pojawia się nowy uczeń, Yngve – roztargniony marzyciel lubiący słuchać popu, grać w tenisa i czytać o starożytnym Egipcie. Nagle Jarle ze zdumieniem odkrywa, że nie może przestać o nim myśleć…

Człowiek, który pokochał Yngvego to pełna energii i uroku opowieść o zakochaniu, przyjaźni i dorastaniu w czasach, gdy nie znano internetu, a muzyki słuchało się z walkmanów. To porywająca, czasem zabawna, a czasem dramatyczna historia o dojrzewaniu młodego buntownika do miłości i odpowiedzialności. Historia o przeobrażającym się świecie i fascynacji, która zmienia wszystko.

Młodzi ludzie pokochają tę powieść. A ci, którzy byli młodzi około roku 1990, pokochają przedstawiony w niej nostalgiczny obraz czasów.

„Weekendavisen”, Dania

Termin wydania: maj 2011

Książka powstała dzięki wsparciu fundacji NORLA.

Książce patronują: Wirtualna Polska, Magazyn Literacki Książki, Radio Kampus, portal Lubimyczytac.pl

Przeczytaj recenzje książki: Krytyka Polityczna, Wirtualna Polska, Kultura Online, Ambasada Norweska, portal Wspieramy Polską Młodą Twórczość, portal Papierowe Myśli, portal Sztukater, Literatki

Opinia czytelniczki: Proza pozbawiona niepotrzebnych wypełniaczy stylistycznych, kwiecistych opisów. Oszczędna w formie, lecz przesycona emocjami. Historia o tym, jak trudny jest czas w którym budujemy swoje przyszłe "ja". O tym, jak trudno jest odnaleźć się w gąszczu idei, które kuszą nas, kiedy mamy naście lat. Trudno jest mi jednoznacznie ubrać w słowa co ujęło mnie w "Człowieku ..." najbardziej. To po prostu kawałek niezłej literatury, którą trudno jest mi porównać do czegokolwiek, co uprzednio czytałam. Polecam, zdecydowanie polecam, koniecznie z debiutancką płytą The Smiths w tle.

Anna Kubacka


cena: 39,90

ISBN: 978-83-62180-31-8 | liczba stron: 360 | tłum.: Katarzyna Tunkiel | oprawa: miękka, skrzydełka

zobacz recenzje/zapowiedzi tej książki:

Siedemnaście mieć lat to nie grzech... Recenzja książki Torego Renberga na portalu Literatki

Człowiek, który pokochał Innego

zamów książkę

zobacz wszystkie książki

katalog pdf

partnerzy

newsletter

(i wpisz nazwę wydawnictwa)

by otrzymywać newsletter


RSS wydarzeniaWydawnictwo Akcent

© BC Edukacja sp. z o.o. 2011